26 серпня у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка за підтримки ректора Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», професора Володимира Онищенка відкрилась персональна виставка художника Макса Вітика «Воїни світла».
Подія зацікавила багатьох полтавців, митців, освітян, представників інтелігенції і гостей міста. Серед гостей були Митрополит Федір, голова осередку Національної спілки художників України Юрій Самойленко, співробітники інших полтавських музеїв, художники, наукова спільнота. Глядачів заінтригувало те, що у своїх роботах митець досліджує як образне, так і абстрактне мистецтво, натхненний своїми геологічними знаннями, цікавились про місце абстрактного мистецтва у майбутньому і навіть матеріалами з якими працює художник. А ще публіку приваблює цікавий факт – український художник, який поєднує творчість з доволі специфічною професією геолога у нафтогазовій сфері, Макс Вітик не має традиційної академічної художньої освіти і працює у царині спонтанного живопису, спираючись на творчий досвід культових американських, європейських та українських митців.
Офіційне відкриття виставки відбулося у головному виставковому залі музею. Інсталяцією нової виставки і підготовчим процесом керували особисто директорка художнього музею Ольга Курчакова та керівник відділу науково-експозиційного відділу Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, куратор виставки Андрій Рибка. «Після успішного благодійного проєкту, який ми в травні реалізували у Центрі сучасного мистецтва Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», коли більше тисячі відвідувачів побачили «Історію планети Земля» і серію авторських робіт під назвою «The Outcrops» («Відслонення»), Макс Вітик відкрив для себе наше чудове місто. І з великим задоволенням повернувся з новим мистецьким проєктом. Мега крута подія у культурному житті Полтави відбулась! Ми це зробили!
«Воїни світла» – це емоційний відбиток від Революції Гідності 2014 року, закарбований у свідомості митця. Макс Вітик був вражений вибуховою енергією людей, що панувала тоді на Майдані. Серія набула особливого значення після початку повномасштабного вторгнення. Розташування картин, світло, атмосфера, оформлення простору – це все варто побачити наживо і відчути вир емоцій, які викликають ці вражаючі роботи, які, на перший погляд, здаються простими, а за мить змушують вдивлятися в глибинні сенси суспільних потрясінь. Макс Вітик увірвався в мистецький простір України наприкінці буремних 90-х, після блискучої геологічної кар’єри в США. Нині мистецтвознавці називають його філософом, символістом, драматургом сюжетних ліній всіх його творів. Як на мене, Макс – сам справжній революціонер у мистецтві. Дякую кожному, хто завітав на відкриття! Особливо дякую Митрополиту Федору, який також завітав на відкриття і сказав своє душпастирське слово, утверджуючи нашу непохитну віру у те, що світло неодмінно переможе темряву.
«Художник Макс Вітик створив свій космос. У перекладі з давньогрецької «космос» – це не тільки світ, а ще й краса. Безперечно картини викликають передусім позитивні емоції. На них хочеться дивитися, розглядати, вони затягують в себе. Особливо мене вразила центральна картина — «Воїн світла». Він реально вражає, мій погляд завжди зупинявся на ньому. Я нічого не розумію в сучасному мистецтві. Можливо в цьому й суть сучасного мистецтва, що не треба щось розуміти, слід просто сприймати емоційно. Колись я дуже скептично ставився до картини «Чорний квадрат» українського художника Казимира Малевича. Я думав, що це якесь знущання з глядача, коли художник просто намалював чорний квадрат. І коли мені пояснили в чому проблема, я зрозумів, що це — геніальна робота. Кожен художник у своїй картині намагається відтворити реальність, можливо зазирнувши вглиб, щоб передати не тільки зовнішньо, але й внутрішню, духовну сторону. Картина може бути максимально наближена до реальності, але ми розуміємо, що це полотно, фарби, лінії і тому картина художника не накладається на реальність, це все одно символ. І що ж таке «Чорний квадрат»? Це прояв того, що реальність і символи художника збіглися в картині, нарешті досягнута ця єдність. Мені здається, що у всіх цих картинах емоції художника виразилися найбільше й найглибше, і вони збігаються з нашими відчуттями. Те, що автор вклав в картину збігається з тим, що я відчув.
Дякую за цей захід. Дуже приємно, що в нас відбуваються такі події, що наші українці, мешкаючи в Америці, думають про Україну і творять для України. Сьогодні всі українці, де б вони не були, мають працювати, думати й мислити для України. І хай Бог нам в цьому допоможе», – побажав Митрополит Федір.
Знайомство з живописною манерою Макса Вітика відбувалось у відкритому діалозі з відвідувачами і під час автограф-сесії з каталогами. Сам художник назвав виставку у Полтаві однією з найкращих серед тих, що вже відбулись у різних куточках світу.
«Сьогодні фантастичний день. Мені дуже приємно бачити багато людей в цій залі, приємно бачити цю неймовірну експозицію. Хочу подякувати від щирого серця всім тим, хто допоміг мені зробити цю подію в Полтаві. Скажу чесно, це — найкраща експозиція, яка взагалі в мене була. Я показував ці картини в багатьох країнах: у США — Нью-Йорку, Маямі, Техасі, в Європі. І це найкраща експозиція за весь час. Мені дуже подобається, що ці роботи не на стінах, а ніби парять у повітрі. Так я собі це й уявляв, коли писав ці роботи. Також мені подобається ідея стріли, що роботи звужуються і фокус йде на центральну картину – «Воїна світла». Збулась одна з моїх мрій — я тут, в Україні. Ці роботи дійсно писалися для України, під впливом подій на Майдані. Так склалося, що ці роботи були на виставках за межами України і я мріяв привезти їх сюди й показати їх українським містам. І моя мрія збулася. Ці роботи, буквально перед війною, доплили до України. Я показав їх в Києві, Львові, але моя мрія була зробити виставку в таких містах, як Полтава, Хмельницький, Луцьк, Харків, Одеса, Дніпро, коли звільнимо — Мелітополь, Маріуполь. Якщо ти мрієш про щось воно обов'язково збудеться. Ці «Воїни світла» заряджені тією енергією, яку я отримав на Майдані. Мистецтво – це зброя, і те, що ці роботи зараз тут, свідчить про те, що так повинно бути», – поділився художник.
Головною ниткою образотворчого мистецтва Вітика є пафос наївних візій. У серії «Воїни світла» митець «модернізував» архетипний містичний матеріал, щоби перенести сучасні події на площину вічної боротьби добра і зла. Полотна з серії «Воїни світла» виставлялися у різних країнах світу, пережили ракетний удар по історичному центру Києва під час експонування у Нацiональному музеї «Київська картинна галерея» і повернулися до українських глядачів. Дванадцять великих полотен, створених між 2013 і 2015 роками описують революційні події, які автор пережив під час перебування в Україні, а також надихався «Арабською весною» у 2010-х. Художник говорив, що в процесі роботи думав про людей, яких тоді бачив у Києві – «нерозважливо хоробрих, наївних і чистих, майже як діти». На полотнах вгадуються частини міфів, традицій і розуміння універсальних неоміфологічних химерних образів людей, тварин і рослин.
-----
On August 26, at the Mykola Yaroshenko Poltava Art Museum (Art Gallery) with the support of the rector of the Yury Kondratyuk Poltava Polytechnic National University, Professor Volodymyr Onishchenko, a personal exhibition of the artist Max Vityk "Warriors of Light" opened.
The event attracted the interest of many residents of Poltava, artists, educators, representatives of the intelligentsia and guests of the city. Among the guests were Metropolitan Fyodor, head of the branch of the National Union of Artists of Ukraine Yury Samoilenko, employees of other Poltava museums, artists, and the scientific community. The audience was intrigued by the fact that in his works the artist explores both figurative and abstract art, inspired by his geological knowledge, they were interested in the place of abstract art in the future and even the materials with which the artist works. And the public is also attracted by an interesting fact - a Ukrainian artist who combines creativity with a rather specific profession as a geologist in the oil and gas field, Max Vityk does not have a traditional academic art education and works in the field of spontaneous painting, relying on the creative experience of cult American, European and Ukrainian artists.
The official opening of the exhibition took place in the main exhibition hall of the museum. The installation of the new exhibition and the preparatory process were personally managed by the director of the art museum, Olga Kurchakova, and the head of the scientific exhibition department of the Borys Voznytskyi Lviv National Gallery of Art, exhibition curator Andriy Rybka. "After the successful charity project that we implemented in May at the Center for Contemporary Art of the National University "Poltava Polytechnic named after Yury Kondratyuk", when more than a thousand visitors saw "The History of the Planet Earth" and a series of author's works called "The Outcrops" , Max Vityk discovered our wonderful city. And with great pleasure he returned with a new art project. A mega cool event in the cultural life of Poltava took place! We did it!
"Warriors of Light" is an emotional imprint from the Revolution of Dignity of 2014, imprinted in the artist's mind. Max Vityk was amazed by the explosive energy of the people that reigned on the Maidan at that time. The series gained particular importance after the start of a full-scale invasion. The location of the paintings, the light, the atmosphere, the design of the space - it's all worth seeing live and feeling the whirlwind of emotions that these impressive works cause, which, at first glance, seem simple, but in a moment make you look into the deep meanings of social upheavals. Max Vityk broke into the artistic space of Ukraine at the end of the stormy 90s, after a brilliant geological career in the USA. Today, art critics call him a philosopher, symbolist, dramatist of the plot lines of all his works. In my opinion, Max is a true revolutionary in art. Thanks to everyone who came to the opening! I especially thank Metropolitan Fyodor, who also visited the opening and gave his pastoral speech, affirming our unshakable faith that light will definitely overcome darkness.
"Artist Max Vityk created his cosmos. Translated from ancient Greek, "cosmos" means not only the world, but also beauty. Undoubtedly, pictures evoke primarily positive emotions. You want to look at them, consider them, they draw you in. I was especially impressed by the central picture - "Warrior of Light". He is really impressive, my gaze always stopped on him. I don't understand anything about modern art. Perhaps this is the essence of modern art, that you don't need to understand something, you just have to perceive it emotionally. Once upon a time, I was very skeptical about the painting "Black Square" by the Ukrainian artist Kazimir Malevich. I thought it was some kind of mockery of the viewer when the artist just drew a black square. And when they explained to me what the problem was, I realized that it was a brilliant work. Each artist tries to recreate reality in his painting, perhaps looking deep in order to convey not only the external, but also the internal, spiritual side. The picture can be as close as possible to reality, but we understand that it is a canvas, paints, lines, and therefore the artist's picture is not superimposed on reality, it is still a symbol. And what is the "Black Square"? This is a manifestation of the fact that reality and the artist's symbols have coincided in the picture, this unity has finally been achieved. It seems to me that in all these paintings the artist's emotions were expressed most and most deeply, and they coincide with our feelings. What the author put into the picture coincides with what I felt.
Thank you for this event. It is very pleasant that such events are taking place here, that our Ukrainians, living in America, think about Ukraine and create for Ukraine. Today, all Ukrainians, wherever they are, should work, think and think for Ukraine. And may God help us in this," Metropolitan Fedir wished.
Acquaintance with the painting style of Max Vityk took place in an open dialogue with visitors and during an autograph session with catalogs. The artist himself called the exhibition in Poltava one of the best among those already held in different parts of the world.
"Today is a fantastic day. I am very pleased to see many people in this hall, it is nice to see this incredible exhibition. I want to thank from the bottom of my heart all those who helped me make this event in Poltava. I'll be honest, this is the best exposure I've ever had. I showed these paintings in many countries: in the USA - New York, Miami, Texas, in Europe. And this is the best exposure ever. I really like that these works are not on the walls, but seem to be floating in the air. That's how I imagined it when I wrote these works. I also like the idea of the arrow, that the work narrows and the focus goes to the central painting - "Warrior of Light". One of my dreams came true - I am here in Ukraine. These works were really written for Ukraine, under the influence of the events on the Maidan. It so happened that these works were exhibited outside of Ukraine and I dreamed of bringing them here and showing them to Ukrainian cities. And my dream came true. These works, literally before the war, reached Ukraine. I showed them in Kyiv, Lviv, but my dream was to hold an exhibition in such cities as Poltava, Khmelnytskyi, Lutsk, Kharkiv, Odesa, Dnipro, and when we liberate Melitopol, Mariupol. If you dream about something, it will definitely come true. These "Warriors of Light" are charged with the same energy that I received on the Maidan. Art is a weapon, and the fact that these works are here now proves that it should be so," the artist shared.
The main thread of Vityk's fine art is the pathos of naive visions. In the "Warriors of Light" series, the artist "modernized" the archetypal mystical material in order to transfer modern events to the plane of the eternal struggle between good and evil. Canvases from the "Warriors of Light" series were exhibited in different countries of the world, survived a rocket attack on the historical center of Kyiv during the exhibition at the National Museum "Kyiv Art Gallery" and returned to Ukrainian viewers. Twelve large canvases, created between 2013 and 2015, describe the revolutionary events that the author experienced during his stay in Ukraine, as well as being inspired by the "Arab Spring" in the 2010s. The artist said that while working, he thought about the people he saw in Kyiv at that time - "recklessly brave, naive and pure, almost like children." Parts of myths, traditions and understanding of universal non-mythological whimsical images of people, animals and plants are guessed on the canvases.